Bebek Dostu Hastane
23 Şubat 2022EMZİRME POLİTİKASI
1- Kurumumuzun emzirme ve anne sütü ile beslenmeye ilişkin yazılı bir politikası vardır. Bu politika düzenli aralıklarla tüm sağlık personelinin bilgisine sunulur.
2- Hastanemizde çalışan tüm sağlık personeli kurumumuzun emzirme politikası doğrultusunda eğitim almıştır. Annelere anne sütü ve emzirme konusunda yardımcı olabilecek beceriye sahiptir.
3- Kurumumuz da doğumdan sonraki ilk bir saat bebeklerin anneleri ile ten teması kurması sağlanarak emzirmeye hemen başlama konusunda yardımcı olunur.
4- Tıbbi bir gereksinim olmadıkça bebeklere anne sütünden başka yiyecek içecek verilmez. Bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi devamında ise uygun tamamlayıcı beslenme ile beraber emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesi konusunda aileler bilgilendirilir.
5- Anne ve bebeğin görsel tensel teması kolaylıkla sağlayabilecekleri şekilde aynı odada kalmaları sağlanır, sağlık sorunları dışında ayrı kalmalarına izin verilmez.
6- Annelere bebeklerini, bebeğin istediği sıklıkta ve sürede emzirmeleri öğütlenir.
7- Hastanede oldukları süre içerisinde ve taburculuk esnasında anne ve diğer aile bireylerine anne sütünün önemi anlatılır.
8- Bebeğin emzirtilmesi, anneye uygun emzirme tekniği uygulamalı olarak gösterilerek anlatılır.
9- Tüm annelere bebeklerinde ayrı kalmak zorunda olduklarında emzirmeyi nasıl sürdürecekleri, süt sağma ve saklama konusunda bilgi verilir.
10- Yalancı emzik ve biberon kullanımı önerilmez. Sağılan anne sütünün bebeğe verilmesi konusunda yardımcı olunur.
11- Hastanemizde mama reklamına izin verilmez ve reklam içeren herhangi bir materyal bulundurulmaz.
12- Kurumumuzda annelerin bebeklerini rahatça emzirebilecekleri emzirme odası bulunur.
13- Anneler taburcu olduktan sonra da emzirmeye devam edebilmeleri, karşılaşabilecekleri sorunları çözmeleri, bebeklerinin ve kendilerinin kontrollerinin takibi için çocuk hastalıkları ve kadın doğum polikliniğine belirli aralıklar ile davet edilir.
14- Kurumumuz tüm birimlerinde bebek formüllerinin pazarlanması ile ilgili uluslar arası yasa benimsenmiş ve uygulanmaktadır.
BROŞ2.jpg